5+1 tipp az esküvőfotós választáshoz
Esküvőfotós választás előtt állsz? Elsőre meglehet, hogy végtelenül bonyolultnak fogod találni a feladatot. Minimum több száz fotós van a piacon. Számtalan stílus, látásmód, emberi és szakmai tulajdonság alapján csoportosíthatóak a lehetséges jelöltek. Összeszedtünk pár tippet, amely remélhetőleg némi támpontot ad a sikeres választáshoz!
1 - Látásmód
A profi, tapasztalt fotóst onnan ismered fel, hogy egyértelműen felismerhető stílussal rendelkezik. Például egy új facebook posztjánál előbb ismered fel, hogy ő csinálta a képet, mint hogy látod a posztoló nevét.
Lehetnek a fotók világosak és életvidámak, vagy éppen kicsit borongósak. Mindent bemutató riportképek vagy kisebb részletekre fókuszáló “művészképek”. Nagyon színesek vagy pasztellesek. Számtalan stílusirányzat létezik.
Tipp: fotóskeresésnél először próbáld meg belőni egy kis böngészés után, hogy számodra melyik stílus a szimpatikus. Ezután sokkal könnyebb lesz célzottan keresni.
2 - Koherencia
Ez összefügg az előző ponttal. Mivel egy profinak már kialakult látásmódja van, a képeknek egységes arculatot kell mutatniuk. Nem lehet a sorozat egyik fele borongós és fakó, míg a másik csupa szín. Sőt, két különböző sorozatnak is hasonlítani kell egymásra stíluselemekben. Persze minden fotós változik az idők során, de ezt a jobbaknál inkább évek távlatában lehet észrevenni.
Tipp: amikor megállapodsz a fotóssal, szeretnéd tudni, hogy milyen képekre számíthatsz a saját esküvőd után. Ha nagyon változékonyak a munkái, akkor könnyen lehet hogy még zöldfülű és keresi a saját stílusát. Lehet jobban jársz, ha elkerülöd.
3 - Empátia - az emberi oldal
A jó esküvőfotós empatikus. Együttérez veled. Nem ugat bele a szertartás legérzelmesebb pillanataiban, hogy húzd ki magad. Tudja, hogy nem róla szól a nap. Tisztel téged, a párodat és a vendégeidet is. Nem primadonna. Nem sértődik meg, ha vacsora közben szeretnél egy közös képet az elmenni készülő nagymamáddal.
Tipp: mindenképp találkozzatok személyesen is a fotóssal megállapodás előtt vagy skype-oljatok. Ha nem bánik emberként veletek, nem érdeklődik a terveitek felől, akkor az egy nagy piros lámpa. Csak olyannal lesz gyümölcsöző az együttműködés, aki emberileg is szimpatikus.
4 - Technikai feltételek, biztonsági mentés
Alapvetően nem a hiperszuper fényképezőgép teszi a profi fotóst. Egy klassz fotós közepes felszereléssel is jobb anyagot készít, mint egy középszerű fotós tökéletes eszközökkel. Mégis fontos a jó felszereltség. Miért?
A technikai ördöge bármikor közbeszólhat. Bedögölhet a memóriakártya, a fényképezőgép, a merevlemez a számítógépben.. Hogy lehet ezek ellen védekezni? A legjobbak egyszerre két memóriakártyára mentik a képeket, majd otthon is legalább két helyen tárolják a fájlokat. Így sokkal kisebb az esélye az adatvesztésnek. A nagy napon pedig legalább két fényképezőgép van nála. Tudom, ez így elég szárazan hangzik, de ha esetleg a te esküvői emlékeid vesznek el egy ilyen esetben, az már húsbavágó probléma. Jobb megelőzni a bajt.
Tipp: a személyes találkozón kérdezz rá a fotósnál, hogy mi történne, ha az esküvőn tönkremenne a fényképezőgépe vagy a memóriakártya!
5 - Gyorsaság - lassúság
Talán nem a legfontosabb, de szempont lehet, hogy mennyire gyors a fotós. Gyorsan válaszol az emaileidre? Nem egyszerű a szervezés, ha napok vagy hetek telnek el két levél között. Hány napot kell várni a fotók átadására? Kiábrándító, ha 2-3 hónapig nincs mit visszanézni.
Tipp: a szerződésben nézzétek meg, hogy legkésőbb mikor kapjátok meg a fotókat az esküvő után. Apropó, szerződést minden szolgáltatóval írjatok, ez a megbízhatóság előfeltétele.
5+1 - A költségekről
Na ez az a téma, amiről mindenkinek megvan a véleménye. Sokan sokszor megírták már, hogy miért nem is olyan drágák vagy éppen miért pofátlanul túlárazottak az esküvői szolgáltatók. Nézzünk meg most csak egy szempontot. Miért szerződtetsz esküvői fotóst? Mert szeretnél emlékezni erre a fontos napra. Nem akarod, hogy elhalványuljanak ezek a gyönyörű emlékek. Netalántán a leendő gyermekeidnek is szeretnéd megmutatni anya és apa szövetségkötését. Mindezt úgy, hogy azok a fotók tényleg képesek legyenek előcsalni az örömkönnyeket.
Természetesen mindenkinek van esküvői költségvetése, valahol meg kell húzni a határt. De biztosan a fotóson érdemes megspórolni azt a 100-200 ezer forintot? A magyar piacon még a legjobb fényképészek díjazása is töredéke annak, mint amit vendéglátásra fizetnek ki a házasulandók egy átlagos budapesti helyszínen. Vajon tíz év múlva is jó döntésnek fog tűnni az a lefaragott 100 ezer forint, amikor csak a középszerű fotókat tudjátok majd nézegetni?
Tipp: Állítsatok fel fontossági sorrendet az esküvői tételek között. Ha szerettek fotókat nézegetni és így emlékezni a kedves emlékekre, akkor próbáljatok többet szánni erre a területre. Ha tudjátok, hogy sosem veszitek elő a nyaralásokon, szülinapokon, stb. készült fotókat, akkor nem biztos, hogy érdemes többet szánni egy ügyesebb fotósra. Akkor inkább legyen ott az a libamáj a menün helyette!
Te még beleírtál volna valamit a cikkbe? Írd meg kommentben facebookon!
Ha árajánlatot kérnél, akkor azt itt megteheted!